„Kamera nemůže lhát“: Oliver Stone odpověděl na otázky k filmu o PutinoviKamera nemůže lhát“: Oliver Stone odpověděl na otázky k filmu o Putinovi

Ilja Sokolov/ RT

Americký režisér Oliver Stone během tiskové konference na festivalu vědy Starmus vyprávěl o natáčení filmu o Vladimiru Putinovi. Odpověděl na obvinění zahraničních médií, že příliš sympatizoval s ruským prezidentem a prohlásil, že nepřijímal při tvorbě filmu pozici kohokoliv. Kromě toho Stone komentoval zprávy sdělovacích prostředků a blogerů o tom, že video o činnostii ruského letectva v Sýrii, předvedené ve filmu, je údajně falešné

Americký režisér Oliver Stone odpověděl na otázky novinářů v rámci festivalu vědy Starmus v Norsku. Během tiskové konference zdůraznil, že v západních médiích nikdy nehovoří o názoru Putina na události na Krymu a na Ukrajině. Režisér rovněž předvídá, že ho na Západě budou za film Interview s Putinem nenávidět.

Já jsem však jenom hlasatel, nepodporuji názor nikoho a nezaujímám pozici kohokoliv. Mohl jsem začít s natáčením tohoto filmu díky mé reputaci“, tvrdí režisér.

Podle jeho slov se mu s Putinem podařil „dobrý tanec“. Stone konstatoval, že výsledkem bylo přes 20 hodin natáčení.

Myslím, že kamera nemůže lhát. Kamera ukazuje jazyk těla, výraz očí“, řekl Stone na otázku korespondenta RT Petera Scotta.

Režisér komentoval rovněž kritiku ze strany novinářů, kteří říkají, že při rozhovoru s Putinem byl příliš měkký. Stone je přesvědčen, že se choval správně.

Západní novináři se pokoušejí udělat si jméno a mají za to, že k tomu je třeba tvrdost. Proto se každý snaží vystupovat ještě důrazněji než tvrdě, než kolegové. Výsledkem je strnulý dialog, během něhož nezazní nic k podstatě, protože každá ze stran je zaujata hájením své pozice, a každý usiluje o to, aby projevil tvrdost“, vysvětlil filmař v odpovědi na srovnání jeho filmu s interview, který prezident nedávno poskytl jiné americké novinářce

Objasňování novinek nevyžaduje kategorickou přísnost. Novinky právě často jsou „šedou zónou“, územím nuancí. Nelze je popisovat černobíle, tady je nutná čitelnost“, doplnil Stone.

Označil také za „hloupé“ americké kongresmany, kteří viní Rusko z „vměšování“ do prezidentských voleb v USA. Podle jeho slov jsou taková obvinění založena na smyšlenkách.

Neexistují důkazy. Je to v podstatě hodnocení, poskytnuté třemi agenturami – zvláštními službami. <…> Země byla pohlcena hysterií vůči Rusku“, uzavřel režisér.

Od fám – k podstatě

Během tiskové konference Stone rovněž komentoval epizodu s videem o činnosti ruského letectva v Sýrii, které mu prezident ukázal na obrazovce. Už předtím média a blogeři tvrdili, že na snímku je zachycena činnost amerického vojenského letectva v Afghánistánu.

Víte, pokud budeme projednávat všechny tyto slátaniny, které píší blogeři, pak tu budeme sedět celý den. Nevím: Putin vzal telefon a ukázal nám toto video, a my jsme ho natočili. Putin řekl, že je to ruské letectvo. Proč by měl lhát? Vždyť Rusko opravdu způsobilo Islámskému státu velmi vážnou škodu v Sýrii, když rozbombardovalo jeho pozice napadrť a zbavilo ho možnosti prodávat ropu v Turecku. To je podle mého názoru to nejdůležitější“, je přesvědčen Stone.

Podle jeho názoru dosáhla Moskva značné úspěchy v boji s Islámským státem a dokázala zničit finanční impérium povstalců. Režisér zdůraznil, že film se dotýká řady zajímavých otázek a v souvislosti s tím nemá smysl zaměřovat pozornost na takové detaily.

O ruské duši

Stona se také zeptali, co podle něho cizinci nechápou v Rusku a v ruské politice.

V první řadě zřejmě nechápou ruskou duši. Přitom „ruská duše“ — to je v Rusku zvláštní pojem a předmět sebezpytování. Jak známo, za druhé světové války bojovali Rusové až do konce a nevzdávali se. A k obrovskému překvapení mnoha lidí se jim podařilo zvítězit nad nacistickým Německem. Přitom šance byly přece velmi, velmi nerovné. Tehdy v USA mnozí uvažovali: ať se navzájem pozabíjejí a my z toho budeme mít zisk. Tak to říkal Harry Truman“, zdůraznil Stone.

Liberální skupiny v USA nechápou, že výhrůžky na adresu Ruska nefungují, říká Stone. Připomenul, že americký prezident Franklin Roosewelt spolupracoval s Josifem Stalinem a britský premiér Winston Churchill přiznával, že Rusové drží slovo.

Oni mohou být skvělými partnery USA v otázkách jádra, ekologických otázkách, v Arktice, v jakýchkoliv jiných aspektech. Zdá se mi, že tyto dva národy se sobě hodně podobají. <…> Je hloupé, že jsou považováni za naše nepřátele“, uzavřel režisér.

Objektivní charakter

Film Interview s Putinem režiséra Olivera Stona byl vysílán na americkém kanálu Showtime 12.—15. června. V Rusku je interview vysíláno od 19. do 22. června na Prvním kanálu (v ČR od na kanálu Prima ZOOM ve stejných dnech pod názvem Svět podle Putina – pozn. překl.

Ve filmu Putin vypráví režisérovi o rusko-amerických vztazích, činnosti ruských a zahraničních zvláštních služeb a o tom, že Washington podporoval převrat na Ukrajině. Kromě toho se prezident podělil o názor na rozpad Sovětského svazu a proces privatizace v Rusku a odpověděl také na otázku o tom, jak vidí svou budoucnost.

V USA vyšla také kniha s přepisem, kde jsou zahrnuty úryvky, které se nedostaly do filmu, týkající se sankcí, situace na Ukrajině a v Sýrii i vztahů mezi USA a Čínou.

Západní média zkritizovala Stoneův film a označila ho za propagandu. Zejména nebyli novináři spokojeni s tím, že Stone neodsoudil ruského prezidenta a jeho prohlášení. Podle názoru tisku se autor filmu choval k Putinovi příliš zdvořile.

Zároveň se The Guardian neztotožňuje s kritikou amerických kolegů a domnívá se, že film o ruském vůdci časem „získá objektivnější charakter“.